یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶
  • '
  • '
  • '
  • '
  • '
  • '
  • '
اینجا هستیدSkip Navigation Links : صفحه نخست : فعالیت ها

 قارچ خوراکی از زمان های بسیار دور که در دامنه کوهها و دشت ها و جنگل ها می روئیده شناخته شده و مورد استفاده به شکل های مختلف بوده و هست . روستاییان و بومیان هر منطقه قارچ خوراکی منطقه خود را می شناختند و به خوبی از آن بهره می بردند. پس ارزش غذایی و خواص دارویی قارچ خوراکی کشف جدیدی نیست و ریشه در قرون گذشته دارد اما کشف قارچ بر روی ضایعات گیاهی و حیوانی استحصال شده با استفاده از بذر های اصلاحی و سازگار با محیط کشت های حاصل از این مواد حدود نیم قرن پیش در ایران و در سطحی کوچک با بستر های سنتی و ابتدایی شروع شد و این نقطه عطف پرورش قارچ در کشور ایران محسوب می شود که تا به حال ادامه داشته و به جرأت می توان گفت کیفیت قارچ تولیدی بسیاری از مزارع پرورش قارچ درحال حاضر در حد کشورهای اروپایی می باشد. 

 

قارچ همچون دیگر محصولات باغی در کشاورزی دارای حساسیت خاص بوده و نگهداری و مصرف آن نیز شرایط خاص آن را می طلبد . قارچ های پرورشی با استفاده از بذر های اصلاح شده تحت شرایط آزمایشگاهی بسیار مدرن که فقط در چند کشور دنیا موجود است تهیه شده است ، از نظر ارزش غذایی و شکل ظاهری مشابه می باشند. این امر باعث شده مصرف کنندگان سراسر جهان با اطمینان کامل آن را مصرف و از طعم و بوی مطبوع آن لذت ببرند.

انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی به لحاظ وظیفه ای که دارد در صدد برآمد تا به اشکال گوناگون با آموزش های مختلف از طریق رسانه های جمعی و برگزاری کلاس های مختلف در سطح عموم نسبت به اطلاع رسانی در خصوص ارزش غذایی ، دارویی ، نحوه نگهداری و طبخ انواع غذا ها اقدام و دستاوردهای آن کمابیش برای اعضای محترم انجمن ملموس گردیده است . بر هیچ یک از تولید کنندگان پوشیده نیست که افزایش مصرف سرانه و قرار گرفتن قارچ خوراکی در سبد کالای مصرفی روزانه مردم بدون الگو سازی مصرف و فرهنگ سازی مقدور نیست .

 


برگزاری همایش ها ،‌جشنواره ها ، شرکت در نمایشگاه های عمومی و اختصاصی ، ‌همکاری با فرهنگ سرا ها و خانه فرهنگ محله ها و انجمن های مختلف بانوان همچنین مشارکت در آموزش آشپزی در آموزشگاه ها ، تدوین و چاپ کتاب های آشپزی با قارچ ، همکاری با نشریات تخصصی و مرتبط و ... از فعالیت های انجام شده در روابط عمومی این انجمن و در راستای اهداف ذکر شده می باشند که به اختصار ذکر گردید .مشاوره حضوری با هماهنگی و وقت قبلی توسط کارشناس امور قارچ ، طرح توجیهی و

  پروژه های احداث مزارع قارچ ، طبق تعرفه انجمن : 44237822